Kredi Borcu Olan Kişiler Başka Bankadan Kredi Kullanabilir mi ?

Kredi Borcu olan kişilerin yeni kredi başvurularının kabul veya reddi belli kriterlere dayalıdır. Yeni bir kredi başvurusunda bulunan kişinin daha önceden almış olduğu kredisi ile yeni kredisinin aylık ödemeleri toplamını düzenli olarak ödeyebileceği bir geliri var ve kredi, kredi kartı ve benzeri ödemelerinde yaşanmış gecikmeler yok ise kredi borcu olan kişiler başka bankadan kredi kullanabilirler?

Aylık geliriniz yeni kredinizin ödemeleri için yeterlimi ?

Diyelimki daha önce aldığınız ve ayda 1000 TL olarak geri ödeme yaptığınız bir krediniz var. Siz tekrar kredi çekmek istiyorsunuz ve yeni kredinizin aylık ödemeside 1000 TL olsun. Aylık geliriniz ise 2300 TL olduğu zaman banka size bu yeni krediyi vermek istemeyecektir. Her ne kadar geliriniz iki krediyi ödemek içinde yeterli gibi gözüksede, bankalar hesaplamayı, geliriniz ile aynı zamanda geçinmek yani yaşamsal ihtiyaçlarınızı karşılamak zorunda olduğunuz gerçeğine dayanarak yaparlar. Sizin iki kredinin ödemesinden sonra kalacak 300 TL ile elektrik, su, yemek, ısınma ve benzeri bazı ihtiyaçlarınızı karşılayamayacağınız ne olarak ortadadır.

Yasa gereği gelirimin ne kadarı oranında kredi kullanabilirim ?

Bankalar kredi kullandırım durumlarında aylık ödemelerin gelirinizin %70 inden daha yüksek olmasına yasalar gereği izin veremezler. Yasalar gereği siz gelirinizin en fazla %70 i oranında ödeme yapabileceğiniz krediler kullanabilirsiniz. Bu %70 oranına bir yada bir kaç kredi ile ulaşabilirsiniz. Ama hiç bir şekilde maaşınızın %70 inden daha yüksek ödeme yapacağınız kredi kullanamazsınız.

Bunu size bir örnek ile açıklayalım. Maaşınızın 2200 TL olduğunu varsayalım. Şimdi aylık ödeme yapabileceğiniz kredi rakamını hesaplayalım 2200 X 0,70 =1540 TL sizin aylık olarak ödeyebileceğiniz yasal kredi kullanım oranınızdır. Bu durumda aylık ödemesi 500 TL, 400 TL ve 640 TL olan 3 farklı kredi ödemeniz olabileceği gibi 1540 TL olan tek bir kredi ödemenizde olabilir.

Mevcut Kredim var üstüne ne kadar daha kredi kullanabilirim ?

Mevcut krediniz üzerine ne kadar daha kredi kullanabileceğinizi anlamak için yapacağınız işlem son derece basittir. Bir bankaya sunabildiğiniz net aylık gelirlerinizin toplamını hesaplayın. 2200 TL maaş 800 TL kira geliriniz olduğunu farz edelim. Şimdi kredi ödeme limitinizi hesaplayın 3000×0.70= 2100 TL aylık olarak kredi ödemesi yapabilirsiniz. Şu anda aylık ödemesi devam eden kredinizin miktarını bu rakamdan çıkarın. Örnek 2100 TL aylık ödeme yapabileceğiniz yasal rakam 900 TL de şu an aylık olarak ödeme yaptığınız rakam olsun. Bu durumda 2100-900=1200 TL daha aylık kredi ödemesi yapabilirsiniz demektir.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Yukarıda sıraladığımız kriterlerin sizin ile uyumlu olması sizin kesinlikle kredi kullanabileceğiniz anlamını taşımaz. Her bankanın kendine göre kredi verme kriterleri farklılık gösterebilir. Aynı zamanda beyan ettiğiniz aylık gelirlerin kanıtlanması ve inandırı bulunması gerekir. Bunların yanı sıra daha önce yaşanmış ödeme gecikmeleri var yada *findeks puanınız bankanın kredi kriterleri için yeterli değil ise kredi kullanamayabilir siniz.

Yeni kredi çekmek için gelirim yeterli değil ama eski kredim kısa sürede bitecek kredi kullanabilir miyim ?

Kullanmak istediğiniz kredi miktarı için geliriniz yetersi ama eski kredi veya kredileriniz kısa süre içerisinde bitecek ise bu konuyu yeni kredi kullanmak istediğiniz banka ile görüşebilirsiniz. Bu ve benzeri bazı durumlarda kredi verecek olan banka, kredinin bir kısmı ile eski kredinin kapatılması karşılığında yeni kredi kullanımına izin vermektedir.

Örnek: Aylık olarak 1200 TL ödediğiniz bir krediniz var. Tekrar kullanmak istediğiniz kredinizin aylık ödemesi ise 1300 TL. İlk kredinizin ise son 2 taksit ödemesi var. Bu durumda yeni krediyi verecek banka size yeni tahsis edeceği kredinin içinden 2400 TL lik kısmının diğer bankadaki kredinizin kapanmasına karşılık kullanılması şartı ile size yeni kredi verebilir.

  • Findeks Puanı nedir Nasıl Arttırılır
  • Kredi başvurusu neden reddedilir
  • Kredi başvurumuz reddedilirse ne yapmalıyız

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*